Pałac w Łabędniku

Gdzie znajduje się Pałac w Łabędniku

Niespodzianki nie będzie… w Łabędniku. Jednak mimo tego, że znajduje się zaledwie 200 metrów od ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 592, to wcale a wcale go z niej nie widać. Będąc w Łabędniku i jadąc od strony Kętrzyna, należy skręcić w lewo, w drogę tuż przed parkiem. Po chwili jazdy znajdziesz się przed samym pałacem. Od strony Bartoszyc skręć w prawo, za parkiem.

Pałac w Łabędniku umiejscowiony jest zaledwie 30 minut jazdy od Kętrzyna i 15 minut od Bartoszyc.

Sam Łabędnik to niewielka wieś, która na kartach historii pojawiła się już w 1363 roku jako wieś rycerska.. Istnieje jednak spora szansa, że istniała tutaj znacznie wcześniej. W XIV wieku był to majątek szlachecki o obszarze 24 włók.

Wiadomo, że do roku 1537 majątek w Łabędniku pozostawał w rękach rodu von Kannacher. Następnie w roku 1694 nabył go Friedrich von der Groeben. Niezwykle znany generał lejtnant wojsk cudzoziemskich króla Jana III Sobieskiego. Ten w 1711 roku utworzył 4 majoraty, a Łabędnik przekazał bratankowi, Wolfowi Sebastianowi von der Groeben.

Pałac rodu von Groeben w Łabędniku

Prawdopodobnie już w 1711 roku ukończono budowę pierwszego pałacyku, o czym może świadczyć kartusz herbowy nad wejściem do obecnego pałacu. Nie jest to jednak miejsce jego oryginalnego pochodzenia. Kartusz prawdopodobnie wisiał właśnie na wspomnianym pierwotnie pałacyku, którego opis i wygląd jest dziś nieznany.

Dzisiejsza budowla zwana Pałacem w Łabędniku rodu von der Groeben została wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku jako neobarokowa rezydencja rodowa. I przechodziła kilka znaczących remontów. Najważniejszy, ten, dzięki któremu zawdzięczamy wygląd dzisiejszy, odbył się w 1861 roku.

Po pierwotnej budowli ostały się balustrady przy tarasie zachodnim, udekorowane płaskorzeźbami z piaskowca. A także umiejscowione przy niewielkim tarasie od strony wschodniej balustrady, zdobione barokowym ornamentem.

Ród von der Groeben zarządzał pałacem do dnia ofensywy radzieckiej w Prusach Wschodnich w 1945 roku. W tym samym roku zajęły go wojska ZSRR i stacjonowały w nim. Błoto niesione na komunistycznych kamaszach zadomowiło się tu przez kilka kolejnych miesięcy.

Jak każdy pałac na mazurach po wojnie trafił w ręce państwowe, które utworzyły tu PGR.

Po okresie PRL pałac miał więcej szczęścia niż inne przeciętne budowle tego typu na Warmii i Mazurach. Od 1987 roku do 1991 przeszedł gruntowny remont i dziś będąc w rękach prywatnych, jest w naprawdę dobrym stanie.

fot. Paweł Mrozowski

Pałac w Łabędniku – architektura

Obiekt to dwukondygnacyjna budowla na planie prostokąta o dwuspadowym dachu. To, co wyróżnia Pałac w Łabędniku to ryzalit w elewacji frontowej zwieńczony wysokim, dwupoziomowym szczytem wolutowym i neorenesansowy wykusz w kształcie wieżyczki.

Elewację zdobią detale neobarokowe. Portal wieńczy kartusz herbowy rodu Groebenów, na którym widnieje napis Fundatio Groebeniana Anno 1711.

Część cennych sprzętów z pałacu znajduje się obecnie w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.

Ciekawostki o Pałacu w Łabędniku

W roku 1861 roku przywiedziono z Gdańska 8 kamiennych kół pochodzących z przedproży kamienic przy ulicy Długiej. Umieszczono je na podjeździe pałacu.

Ciekawostką jest znajdujący się w przypałacowym parku głaz upamiętniający Hansa i Joachima Groebenów, poległych w czasie l wojny światowej we Francji. Na kamieniu znajduje się wyryta inskrypcja w języku niemieckim: Zur Erinnerung Hans u. Joachim v. d. Groeben gefallen in Frankreich am 27.8. u. 25.7.1918

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz