Olecko

Czy wiesz, ile uroku może skrywać miasteczko na mazurach?

W tym artykule opiszemy bliżej regionalny ośrodek kultury, jakim jest Olecko – miasto, które jeszcze 80 lat temu było zniszczone w 80%.

Historia

Miasto Olecko zostało oficjalnie założone w 1560 roku, w symboliczny dzień 1 stycznia. Wcześniej istniał tu jedynie mały zamek myśliwski i pojedyncze pruskie osady.

Miasto na przestrzeni wieków przechodziło na zmianę z rąk niemieckich do polskich.

Szacuje się, że w średniowieczu obszary te były w 80-90% zamieszkiwane przez Polaków.

Zmiana zaszła dopiero pod koniec XIX wieku, gdy w 1871, Olecko zostało oficjalnie przejęte przez Niemcy i wprowadzona została germanizacja. Polska ludność w tym czasie spadła zaledwie do 50%.

Początek XX wieku nie był dla miasta łatwy. W latach 1914-19145 miały tu miejsce walki między wojskami niemieckimi, a rosyjskimi. Wojska rosyjskie zajęły Olecko i dokonały licznych zniszczeń. Ale to nie był największy cios dla miasta.

Na kolejne negatywne zdarzenia nie trzeba było długo czekać. Zaledwie 3 dekady później, podczas II wojny światowej, aż 80% zabudowy miasta zostało doszczętnie zniszczone.

Za tymi haniebnymi czynami stali żołnierze armii czerwonej.

Losy miasta po II wojnie światowej

Dopiero po zakończeniu największego konfliktu zbrojnego świata, obszar ten zaczął się odradzać. Na pobliskich terenach zaczął rozwijać się przemysł spożywczy, rolniczy, oraz tekstylny. Powstała też fabryka domów, specjalnie przygotowywanych pod rolnictwo.

Wraz z czasem miasto zaczęło zyskiwać nowe instytucje, jak urząd miejski, biblioteka, czy kino, jak na regionalny ośrodek kultury przystało. Rozwinęła się również edukacja – na dzień dzisiejszy na terenie powiatu istnieje wiele szkół zarówno podstawowych, jak na przykład szkoła podstawowa nr 1, 2, 3, 4, jak i średnich, w tym zespół szkół licealnych i zawodowych.

Powstał również obiekt szkolno-wychowawczy przeznaczony dla dzieci głuchych.

Kilka faktów na temat miasta Olecko

Jeśli chodzi o demografię, miasto Olecko zamieszkiwane jest przez nieco ponad 16 tysięcy osób, będąc 14 największym miastem w województwie Warmińsko-Mazurskim.

Obecna gospodarka Olecka to głównie dział handlu, przemysłu, jak i rozwijającej się turystyki.

Jako ciekawostkę, warto przytoczyć fakt, że rekord najniższej temperatury w Polsce padł właśnie w Olecku – 9 lutego 1929 termometry wskazywały aż -42,2 stopnie Celsjusza!

Aż do dziś, czyli przez ostatnie 93 lata, żadne miasto nie pobiło tego wyniku.

Najpopularniejsi ludzie związani z miastem Olecko

W kwestii rozpoznawalnych person z Olecka, bez wątpienia należy wspomnieć o Januszu Panasewiczu, frontmanie kultowego zespołu Lady Pank. Doczekał się on nawet ławki z własną podobizną, która umiejscowiona jest w ścisłym centrum, jakim jest plac wolności.

Dla lokalnej społeczności ważny jest Leonard Mosiejko – żołnierz armii krajowej, który odegrał sporą rolę w odrodzeniu się Olecka po wojnie, między innymi promując sport i przyczyniając się do powstania 2 obiektów sportowych.

Ważnymi osobistościami są Leszek Ostrowski, międzynarodowy mistrz szachowy, Artur Paczyński, wicemistrz Europy w pływaniu w stylu klasycznym, Tomasz Putra, reprezentant kraju w rugby, Kazimierz Suchocki, wielokrotny medalista igrzysk paraolimpijskich.

Olecko – położenie

Miasto położone jest przy jeziorze Oleckim Wielkim i nad skromną rzeką Legą. Miejscowość ta wpisuje się w obszar krajobrazu pojezierza mazurskiego oraz jest zaliczana jako tak zwane mazury garbate – cechują się one licznymi wzniesieniami, powstałymi na wskutek ruchów lodowców.

Wraz z pobliskimi miastami, Gołdap i Ełk, tworzą krainę EGO – charakteryzującą się wzgórzystym jak na mazury terenem. Bez wątpienia jest to jedna z rzeczy, którą trzeba zobaczyć, będąc w tej części Polski. Jeśli przy wycieczkach jesteśmy, co jeszcze warto zobaczyć będąc w Olecku i okolicy?

Atrakcje

Olecko oferuje wiele dla osób, które cenią sobie sport i aktywny tryb życia – dookoła jeziora Olecko Wielkie istnieje żwirowa droga, która stanowi świetne miejsce na spacer, bądź przejażdżkę rowerową. Jest to również miejsce, na które można zabrać dzieci, by spędzić razem aktywnie czas.

W kwestii atrakcji, warto wspomnieć również o amfiteatrze podzamcze, na którym regularnie odbywają się różnorodne koncerty i festiwale. Uroku dodaje widok na jezioro, z praktycznie każdego miejsca siedzącego. Warto zatem przed odwiedzeniem olecka sprawdzić aktualności i informacje o planowanych spektaklach.

Pomimo zniszczeń z II wojny światowej, w mieście zachowało się kilka zabytków. Co zatem warto obejrzeć w Olecku?

Zabytki w Olecku

Bez wątpienia warty zobaczenia jest budynek Zespołu Szkół Technicznych pod adresem Plac Zamkowy 2/2. Obiekt nazywany jest Oleckim zamkiem, ze względu na charakterystyczną architekturę i wieżę od strony jeziora.

Warta uwagi jest też zabytkowa wieża ciśnień z początku XX wieku.

Znajduje się pod adresem Plac Wieży Ciśnień 9.

Będąc w Olecku, warto odwiedzić również plac wolności, który usytuowany jest w samym sercu miasteczka. Miejsce to przypomina rynek przepełniony roślinami i zielenią.

Dalsze atrakcje

Mając więcej czasu i budżetu, warto jest odwiedzić również dalsze destynacje, udając się poza powiat Olecki. Przykładem takiego miejsca jest Olsztyn – stolica województwa Warmińsko-Mazurskiego. Miasto to oddalone od Olecka jest o 161 kilometrów. Dłuższą drogę bez wątpienia wynagradzają tamtejsze zabytki, w tym kultowe stare miasto i charakterystyczna wysoka brama.

Nieco bliżej, bo 132 kilometry od Olecka znajduje się kolejna wojewódzka stolica – Białystok.

Co ciekawego kryje to 10 największe miasto w naszym kraju? Jednym z najpopularniejszych atrakcji jest pałac Branickich. Warta uwagi jest również reprezentacyjna arteria miasta – ulica Lipowa, przy której stoi wiele zabytków – na przykład pałac Nowika.

Pomysł na wycieczkę

Ciekawym pomysłem na wycieczkę będzie odwiedzenie Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Podczas takiego wypadu można by było zobaczyć:

  • Jezioro Śniardwy – największe jezioro w całej Polsce, oddalone godzinę drogi samochodem od Olecka.
  • Mikołajki – jedno z najbardziej popularnych turystycznych miejsc na Mazurach, które można zwiedzić będąc nad Jeziorem Śniardwy.
  • Twierdzę Boyen.
  • Zamek Krzyżacki w Giżycku.

Oczywiście samych atrakcji jest więcej, ale sugerujemy wybranie tylko kilku z nich, by każdemu punktowi na mapie poświęcić odpowiednią ilość czasu.

Powyższe miejsca są na tyle blisko siebie, że możliwe jest zwiedzenie ich wszystkich podczas intensywnej jednodniowej wycieczki.

Podsumowanie

Jeśli kierujesz się w stronę mazur i szukasz ciekawego miejsca do odwiedzenia – Olecko bez wątpienia jest godne polecenia. Zarówno jako miasto do zwiedzania samego w sobie, jak i baza wypadowa na liczne wycieczki na północy naszego kraju.

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz