Węgorzewo

Węgorzewo to miejsce, w którym można m.in. odpocząć i zrelaksować się na pięknych plażach, popływać nad jeziorem Mamry, poużywać sportów wodnych, czy poznać mazurską kulturę.

Węgorzewo to niewielkie miasteczko, gdzie atrakcje turystyczne masz na wyciągnięcie ręki. Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dobrze zastanów się, czy następnych wakacji nie spędzić właśnie tutaj.

Węgorzewo – zabytki

Poniżej przedstawiamy najciekawsze zabytki, które warto zobaczyć i zwiedzić w Węgorzewie.

Muzeum kultury ludowej

Muzeum kultury ludowej znajduje się w centrum węgorzewskich portów. W środku będziesz miał okazję zobaczyć pamiątki po dawnych mieszkańcach zamieszkujących w tym regionie, a także poznać historię Ziemi Węgorzewskiej.

Nie brakuje tutaj wystaw malarskich, wiekowych menażek i zabawek. Muzeum złożone jest z wielu budynków, w których m.in. możesz na żywo zobaczyć, jak wyrabia się dywany dwuosnowowe, kwiaty z tkanin i bibuły, ceramiczne miski oraz tkane szmaciaki. Jeśli, któryś z wymienionych przedmiotów przypadnie Ci do gustu, możesz go na miejscu zakupić.

Kościół św. Piotra i Pawła

Jesteś miłośnikiem kolorowych witraży? Odpowiadając na to pytanie twierdząco, nie możesz pozostać obojętny wobec zwiedzania Kościoła św. Piotra i Pawła. Przyglądając się dokładnie wspomnianym witrażom, odnajdziesz na nich herby fundatorów świątyni z XVII w.

Aby jeszcze bardziej zachęcić Cię do zwiedzania świątyni wybudowanej w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim, musimy Ci zdradzić, że w miejscu, w którym znajduje się figura Matki Boskiej, niegdyś stało popiersie pruskiego cesarza Wilhelma I.

Kościół, aż do zakończenia II Wojny Światowej był miejscem kultu ewangelików. Dopiero po 1945 r. przejęli go katolicy. W przedsionku świątyni, możesz dokładnie przeczytać historię omawianego miejsca.

Plac wolności czyli centrum miasta

To właśnie na placu wolności odbywają się najważniejsze lokalne wydarzenia i koncerty oraz różnego rodzaju targi. Oczywiście jeśli akurat podczas Twojego pobytu nie ma żadnych wydarzeń kulturalnych, to mimo wszystko warto to miejsce zwiedzić ze względu na charakterystyczną muszlę koncertową.

Zamek krzyżacki

Węgorzewo słynie również z średniowiecznych zabytków. Najstarszy z nich to twierdza, która powstała w 1312 roku z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Niegdyś drewniany zamek został spalony przez litewskiego księcia Kiejstuta zimą 1365 roku.

Dopiero w 1398 r., komtur Królewca Werner von Tettingen wybudował na nowo warownię w stylu gotyckim. Na przestrzeni lat zamek miał różnych właścicieli i przechodził renowację w związku z odbywającymi się wojnami i bitwami, w tym między innymi wojna trzynastoletnia prowadzona między Polską, a zakonem krzyżackim.

Najpoważniejsze zniszczenia zamku:

  • 1665 rok -najazd na zamek przez sprzymierzonych z Polską Tatarów. Ocalały: wnętrze i mury.
  • 1945 r – spalenie wnętrza kościoła przez Armię Czerwoną. Ocalały: mury.

Najważniejsze przebudowy:

XVII wiek – gotycką warownię przebudowano na rezydencję barokową o niewielkich już wartościach militarnych.

XIX wiek – przebudowa zamku na sąd i w większości zatarcie historycznej formy budynku.

lata 80. XX wieku – odbudowa zamku i przeznaczenie go na bibliotekę miejską, siedzibę Rady Miejskiej i Urząd Stanu Cywilnego.

Zamek jest obecnie własnością prywatną, przechodzącą gruntowną modernizację.

Park Etnograficzny nad Węgorapą

Niedaleko Muzeum Kultury Ludowej mieści się Park Etnograficzny nad Węgorapą, gdzie m.in. możesz podziwiać kilkuwiekowe obiekty takie jak: remiza strażacka, szachulcowa kuźnia, murowany dom z Węgorzewa oraz drewniana stróżówka więzienna z Rynu.

Nie brakuje w tym miejscu także obiektów kultu dawnych pruskich praprzodków, do których należą baby pruskie o niespotykanych antropomorficznych kształtach.

Polecamy również odwiedzić ocalałe mazurskie chaty, ponieważ w ich wnętrzach znajduje się wiele eksponatów, które niegdyś służyły do codziennego użytku.

Cmentarz z okresu I wojny światowej nad jeziorem Święcajty

To miejsce nie tylko sprawi, że poznasz historię z czasów I wojny światowej (dokładnie 1917 r.), ale także będziesz miał możliwość podziwiania bajecznych widoków rozciągających się na jeziora Święcajty i Mamry.

Na Wzgórzu Saksońskim pochowano żołnierzy różnych narodowości i grup etnicznych: Polaków, Niemców, Rosjan, Kaszubów i Mazurów.

Cmentarz był zaprojektowany przez najlepszych architektów w Europie i uchodzi za jeden z najpiękniejszych cmentarzy pierwszowojennych na terenie dawnych Prus Wschodnich.

Greckokatolicka cerkiew Św. Krzyża

Jest to cerkiew wybudowana w stylu nawiązującym do neogotyku. Jednak swoim wyglądem praktycznie w żaden sposób nie przypomina kościoła greckokatolickiego. Powód? W początkowej fazie swojego istnienia dzisiejsza cerkiew była miejscem kultu ewangelików, potem przez krótki czas katolików, a dopiero od 1998 r należy do grekokatolików.

Świątynie możesz znaleźć przy ulicy 11 Listopada 14. Jest to dwupoziomowa budowla z wyznaczonym prezbiterium na planie prostokąta. Na tle innych zabytków w Węgorzewie wyróżnia się czerwoną cegłą. Nad wejściem do kościoła usytuowana jest dzwonnica, która pokryta jest czterospadowym dachem. Jej przednią część dekorują podłużne i wąskie wnęki. Z kolei w jej centralnym punkcie znajduje się podświetlany, biały krzyż.

Zegar słoneczny

W miejscu dawnego placu centralnego (dziś Plac Grunwaldzki) znajduje się zegar słoneczny. Jeśli staniesz po jego środku, Twój cień powinien wskazać aktualną godzinę.

Kolumna Kalska

Jest to ceglana budowla, która swoim kształtem przypomina czworoboczny słup. Zabytek znajduje się na starym wiejskim cmentarzysku, przy drodze z Węgorzewa do miejscowości Kal.

Jedna z legend głosi, że dwie młode pary, które nie były jeszcze po ślubie zabawiały się w karczmie znajdującej na miejscu dzisiejszego obelisku. Wówczas niespodziewanie zjawił się diabeł, który skręcił zakochanym karki. Dlatego w geście ostrzeżenia potomstwa, mieszkańcy okolic w miejscu dawnej karczmy wybudowali kolumnę, na której na każdej z czterech ścian widnieją napisy w czterech językach – polskim, litewskim, niemieckim i łacińskim, które przypominają o tym bolesnym wydarzeniu.

Węgorzewo – miejsca do leniwego odpoczynku

Kiedy już zobaczysz i poznasz najciekawsze zabytki i pamiątki, śmiało możesz wybrać się na zasłużony odpoczynek. W Węgorzewie miejsc przeznaczonych na relaks również jest pod dostatkiem.

Park miejski im. J.A. Helwinga

To piękny park, w którym bez problemu powinieneś się zrelaksować. Znajdziesz tu trochę cienia w upalne dni dzięki rosnącym tam rozłożystym drzewom.

Ponadto możesz odpocząć przy strumyku rzeki Węgorapy, zjeść lody i pojeździć na rowerze. Dzieci znajdą tu także plac zabaw.

Kanał Węgorzewski i plaża nad jeziorem Mamry

Kręty Kanał Węgorzewski przebiegający przez całe miasto to jedna z głównych atrakcji Węgorzewa.

Kanał Węgorzewski ma 920 m. i łączy meandry Węgorapy. Uważany jest on za najprostszy wodny szlak z Węgorzewa do Mamr.

Jak dotrzeć do plaży?

Natomiast do plaży miejskiej „Mamry” możesz dojść pieszo lub dojechać rowerem, ścieżką przebiegającą przez centrum miasta w pobliżu zamku krzyżackiego, a następnie poruszać się równolegle do Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego. Do plaży miejskiej można również dojechać samochodem od ulicy Kopernika. Znajduje się tam duży parking przy samej plaży.

Na terenie miejskiego kąpieliska znajdziesz wydzielone strefy kąpielowe przeznaczone dla plażowiczów o różnym stopniu umiejętności pływania. Dla miłośników sportów są także do dyspozycji dwa boiska do plażowej piłki siatkowej.

Z kolei panoramę jeziora podziwiać można z molo, które pełni rolę falochronu.

Port Keja

Keja to najpopularniejszy port zlokalizowany w Węgorzewie.

To nie tylko baza, w której żeglarze zaczynają lub kończą swoje rejsy po Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Port Keja to również miejsce spotkań – możesz przyjść tu na obiad, pospacerować ze znajomy wzdłuż wybrzeży i obserwować piękne żaglówki, które poszukują „dobrych wiatrów”.

Mało tego, z tego miejsca możesz wypłynąć w rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej.

Góra Konopki

Góra Konopki to niezwykle interesujące miejsce pod względem kulturowym. Ponad 2500 lat temu omawiana przestrzeń była grodziskiem. W okresie średniowiecza i czasów nowożytnych na szczycie wzgórza wykonywano m.in. karę śmierci. Z kolei w XIX w. zbudowano tam mały, wiejski cmentarz. II Wojna Światowa spowodowała, że w latach 1947–1953 przeniesiono na niego szczątki ponad 300 żołnierzy Armii Czerwonej.

Pod koniec lat 70. XX wieku nekropolię wojenną przekształcono, wznosząc m.in. pomnik wg projektu Ryszarda Wachowskiego. Figura poświęcona jest pamięci 318 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach niemiecko-sowieckich w styczniu 1945 r. 

Na temat Góry Konopki krąży wiele legend, m.in. o Konopce, Konopkowej i diable, który został skarcony przez babę poprzez zaprzężenie go do sań.

Pozostała lista atrakcji

Węgorzewo to lśniąca perełka na Pojezierzu Mazurskim. W tym mieście, czekają na Ciebie także następujące atrakcje:

Popularne festiwale i wydarzenia

  • Mamry Festival
  • Festival Kultury Łowieckiej
  • Międzynarodowy Jarmark Folkloru

Najciekawsze atrakcje w powiecie węgorzewskim

Będąc w Węgorzewie, a tym bardziej podróżując takim środkiem lokomocji, jak samochód, warto, abyś wybrał się również w wymienione niżej miejsca.

  • Rezerwat leśny Mokre
  • Kanał Mazurski
  • Szlak Kajakowy na rzeką Sapiną

Ośrodki wypoczynkowe w pobliżu Węgorzewa

W województwie warmińsko mazurskim, a przede wszystkim w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie brakuje miejsc przeznaczonych stricte do wypoczynku i relaksu. Domki letniskowe i agroturystyki w regionie Węgorzewa i okolic także wiodą prym.

Noclegi w okolicy

Węgorzewo – jak dojechać?

WRÓĆ DO WPISÓW

Zostaw komentarz