Trip skating

To ekstremalna i fascynująca zabawa - jazda na łyżwach po naturalnym lodzie na zamarzniętych rzekach, jeziorach i kanałach.

Z chwila rozpoczęcia sezonu zimowego sympatyków trip skating'u przybywa także na Mazurach  ;)

Spotyka się wiele innych nazw trip skatingu: tour skating, nordic skating, wild skating... Z uwagi na sprzyjający klimat i liczne akweny sport ten jest najbardziej popularny w krajach skandynawskich, tam też się narodził - stąd wzięła się jedna z nazw - nordic skating. Trip skating ze względu na sprzyjające warunki naturalne mocno zyskuje na popularności w Ameryce Północnej, szczególnie na północy USA i w Kanadzie. Holenderska odmiana trip skatingu realizowana jest przez sympatyków tego sportu na kanałach wzdłuż oznaczonych tras wiodących przez rzeki i jeziora. W Skandynawii trip skating to bardzo popularna, rodzinna forma rekreacji, zarówno w Szwecji, Norwegii jak i w Finlandii funkcjonują stowarzyszenia i kluby trip skatingu organizujące regularne wycieczki, szkolenia, turnieje. Jazda na łyżwach po zamarzniętych wodach nie jest tam uznawana za sport ekstremalnie niebezpieczny - raczej za fascynujący sport wymagający pewnego poziomu kondycji, przygotowania oraz zastosowania specjalnych środków bezpieczeństwa, których prawidłowe przestrzeganie nie musi wcale prowadzić do tragedii. Sezon zaczyna się już w październiku, kiedy zamarzają małe zbiorniki wodne. Najodważniejsi na przełomie stycznia i lutego wybierają się na zamarznięte wody Bałtyku i tam jeżdżą na łyżwach.

Od pewnego czasu trip skating zyskuje na popularności również w Polsce. Idealne warunki do jego uprawiania z chwilą pojawienia się mocniejszych mrozów mogą zapewnić mazurskie akweny wodne. W Polsce sezon zaczyna się z końcem grudnia, kończy się na początku marca.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na lodzie:

  • Pamiętaj, zawsze wchodzisz na lód na własną odpowiedzialność, zatem myśl i przewiduj !

  • Zanim wejdziesz na lód zapoznaj się z zagadnieniami związanymi z właściwościami lodu.

  • Nie wchodź na lód sam, pozostawaj w polu widzenia towarzyszącej ci osoby.

  • Przewiduj niebezpieczeństwo w pobliżu obiektów hydrotechnicznych, mostów, cieśnin, ujść kanałów, nurtów rzek, miejsc występowania rys i pęknięć, mielizn. Wszędzie tam, lód może być cieńszy nawet o połowę !

  • Nie wchodź na lód bez specjalistycznego sprzętu, który ma za zadanie zapewnić Ci bezpieczeństwo. Pamiętaj o kompletnym ekwipunku: piki, haki, lina z rzutką, plecak.

  • Do placaka zapakuj i zabezpiecz w szczelnym worku foliowym dodatkowe ubranie na zmianę na wypadek wpadnięcia do wody.

  • Unikaj miejscowego przeciążenia lodu większą ilością osób.

  • Uderzaj co pewien czas w lód - gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy staraj się wycofać tą samą drogą.


replica omega seamaster 1000m imitation tag heuer strap replica swiss watches australia copy Best Quality Fake Patek Philippe replica used submariner rolex fake panerai watches for men