Wędrówki piesze

Wędrówki piesze gwarantują niespotykane doznania, są bardzo przyjemną formą obcowania z naturą a także doskonałym sposobem na dotarcie w odległe miejsca mazurskiej krainy. Wystarczy spakować plecak, założyć wygodne obuwie i można ruszać w teren...
 


Długie przemarsze mogą być jednak bardzo wyczerpujące dla stóp zatem warto o nie zadbać. Obuwie uniwersalne tak naprawdę nie istnieje, buty należy dobierać zarówno do terenu w jakim zamierzamy się poruszać jak i pogody. Wędrując po Mazurach a zapewne również po Podlasiu i  Suwalszczyźnie z całą pewnością będziesz pokonywał bardzo zróżnicowany teren i musisz się postarać, aby Twoje buty sprostały takiemu zadaniu.
 

Obuwie sportowe (adidasy) z pozoru może wydawać się wygodne i efektywnie się w nim wygląda, ale nie nadaje się do większości zastosowań w terenie. Latem zapewne wystarczą, ale jesienią i zimą na Mazurach padają obfite deszcze, co przy porośniętym trawą podłożu i słabym nasłonecznieniu nie jest zbyt sprzyjające do długich wędrówek. Buty natychmiast robią się mokre i niewygodne. Adidasy absorbują wilgoć, nie utrzymują ciepła, ocierają stopy i szybko się niszczą. Na dodatek, co istotne jest szczególnie w kilkudniowych wędrówkach, trudno je wysuszyć.

Para solidnych, dobrej jakości butów turystycznych przeznaczonych do długich wędrówek wystarczy na długi czas i zarazem zapewni odpowiednią ochronę stopom. 

Osobiście do wędrówki wybrałem buty szwajcarskiej firmy firmy Raichle model Shadow XCR z podeszwą Vibram. Buty Raichle słyną z precyzji wykonania i niezwykłej wygody. Są to lekkie buty trekkingowe, które sprawdzają się zarówno w mieście, jak i na szlaku górskim. Buty bardzo dobrze trzymają stopę, tłumią drgania i zmniejszają zmęczenie stóp podczas marszu.

W terenie testowałem również wszelkiego rodzaju buty "no-name" w których zwykle po około 30-50 km marszu pękają przez całą szerokość podeszwy wykonane z nieelastycznego tworzywa - "gumy". Dlatego w zupełności odradzam wszelkie eksperymentowane w trakcie wyprawy, gdyż wówczas będziemy musieli zapewnić sobie dodatkową parę butów w plecaku a tym samym dodatkowe zbędne kilogramy.


replica omega seamaster 1000m imitation tag heuer strap replica swiss watches australia copy Best Quality Fake Patek Philippe replica used submariner rolex fake panerai watches for men